Home > Accolades > CCA-UYOs

CCA-UYOs

Unit Proficiency Award 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
The Girls’ Brigade Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold Silver
National Police Cadet Corps Silver Silver Bronze Gold Silver Bronze Silver Silver
St John Brigade Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold Gold

Uniformed Groups Awards
The Girls’ Brigade
2017 Awards
Dr Low Guat Tin Challenge:
4 Gold 1 Silver

2016 Awards
Company Award: Silver
National Drill Competition: Bronze

2015 Awards
Company Award: Gold
Sustained Gold Award: 10 years

2014 Awards
Company Awar: Gold
Sustained Gold Award: 10 years

National Drill Competition 2014
Pioneer Contingent: Silver
Senior Contingent: Silver
Best Commander (Senior Category): Low Yii En, Antonia (3A1)
National Police Cadet Corps
2017 Awards
NPCC Inter-Unit Drill Competition 2017: 10th

2016 Awards
Unit Overall Proficiency Award 2016: Sliver

The school congratulates Chiu Weina (Sec 4A4) and Ho Wan Ting Rachel (Sec 4B1) for being awarded the SPF-NPCC Badge. This is the pinnacle award that cadets can look forward to achieving. The objective of awarding the SPF-NPCC badge to cadets is to identify and recognise outstanding cadets with good leadership qualities.

2015 Awards
Unit Overall Proficiency Award 2015: Sliver

SPF-NPCC Badge: SSGT Rena Ang En Ting Pay
This is the pinnacle award that cadets can look forward to achieving. The objective of awarding the SPF-NPCC badge to cadets is to identify and recognise outstanding cadets with good leadership qualities. 

Unit Overall Proficiency Award 2014: Silver

2014 Awards
Unit Operating Proficiency Award:Bronze
SPF-NPCC Badge awardee: SSG Rachel Cheang

2013 Awards
Unit Operating Proficiency Award: Silver
Inter-Units Drill Competition: 8th
Area 5 Challenge Shield: 1st
SPF-NPCC Badge awardees: SI Lydia Leong & SSG Tan Huiwen
St. John Brigade
2016 Awards
Corps Achievement Award: Gold

Chief Commissioner's Badge:
(a) Chong Jie Mi
(b) Chong Yun Min Charmaine
(c) Delia Goh Xin Yin
(d) Gwendalyn Toh Kai Li
(e)Lee Ke An
(f) Lee Ke Wei
(g) M Darshini Devi
(h) Nandini D/O
(i) Ng Ziyan Derlyn
(j) Shahana Daniel
(k) Shermaine Lim Siu Min
(l) Shivanya Ashley Anand
(m) Teo Yu Ning
(n) Vijayakumar Kanishka
(o) Yao Minyi

2015 Awards
Chief Commissioner's Badge:
(a) Amanda Soh Jia Jia
(b) Gracia Yeo Shin Ghee
(c) Lad Komal Bhupendra
(d) Mikaela Lee Yin Min
(e) Seah Kai Lin
(f) Yat Pei Tong


St John Brigade Zonal Competition:
Nursing Cadet (NC) Category
2nd Runner Up
1. Elizabeth Chew (2.4)
2. Evangeline Loh (2.2)
3. Sarah Jane Lee (2.7)
4. Krisha Leigh Chua (2.7)
5. Joey Ng (2.4)

Nursing Adult (NA) Category
Overall Champion
1. Delia Goh (3A1)
2. Teo Yu Ning (3A3)
3. Shermaine Lim (3A2)
4. M Darshini Devi (3A1)
5. Lee Ke Wei (3B2)

4th Position
1. Derlyn Ng (3A3)
2. Yao Min Yi (3A2)
3. Nandini D/O Mokan (3B2)
4. Shahana Daniel (3B1)
5. Gwendalyn Toh (3A4)



Corps Achievement Award 2015: Gold

2014 Awards
Corp Achievement Award Award attained: Gold

Zone 4 First Aid and Home Nursing Competition 2014:
Nursing Adult Team
Champion & Best in Home Nursing
1. Chia Qi En, Joy
2. Angel Ng
3. Lee Zhen Yi
4. Lad Komal
5. Emily Foo

4th in position
1. Mikaela Lee
2. Anna Loo
3. Regina Tan
4. Seah Kai Lin
5. Nadia Lin

Nursing Cadet Team
6th in position
1. Delia Goh
2. Darshini Devi
3. Shahana Daniel
4. Shermaine Lim
5. Teo Yu Ning

7th in position
1. DerlynNg
2. Yao Min Yi
3. NandiniMonkan
4. GwendalynToh
5. Lee KeWei